• CONNECT
Our congratulations to each and every student who received recognition through a scholarship or award. All scholarships descriptions are here.

To everyone graduating this year: the Foundation wishes you all the best to you as you carve new paths in the world. 
Presenting

The 2022 Scholarship
& Award Winners

NEW

The Robert Zawerbny Memorial Scholarship in Illustration and design

Jamie Paradi-Maropakis
Felix Masemann-Gray
NEW

David Kelo Memorial Stepping Forward Award

Vinusha Uthayakumar
NEW

DEBBIE BARTON-MOORE DRAMATIC ARTS AWARD

Emily Gluckman
NEW

THE GRANDSON XX CREATIVE WRITING AWARD

Shane Colby
Joey Center
NEW

JOHN JOSSIFAKIS TECHNICAL THEATRE / RTA OR EVENT AWARDS

Eric Wieder
NEW

THE McKELVEY FAMILY SCHOLARSHIP IN CANADIAN AND WORLD STUDIES

Finesse Lunsky

JIM W. DAVIDSON SCHOLARSHIP

Joshua Kay
Madeline Wong

JAMES M. McCARRON CHANGEMAKER AWARD

Anika Grieve

The Maya Zibaie Memorial Scholarship

Dylan Shaw

GAIL ROBERTSON-WHITWORTH FAMILY STUDIES / SOCIAL SCIENCE AWARD

Ava Morris

NORMAN HAYMAN MATHEMATICS SCHOLARSHIP

Victor Cheung

AUDREY YVONNE SMITH SCHOLARSHIP

Takirul Islam
Hibo Abubaker Ali

SELENA TAYLOR MEMORIAL SCHOLARSHIP

Donna Shahini

STACEY LEVITT MEMORIAL SCHOLARSHIP

Mae Hunter

KRIS RISK SPORTSPERSON AWARD
OF EXCELLENCE

Peyton Lowe
Adam Shibi Rosen

ALFRED AND MARY BUCKLEY MEMORIAL AWARD

Sierra Benayon-Abraham

 ENE LOMP SCHOLARSHIP

Lauren Altomare

CAELAN NANEK CO-OPERATIVE
EDUCATION Award

Kayleigh Henriques

GEORGE HEINTZMAN MEMORIAL AWARD FOR STUDENTS IN THE DEAF AND HARD OF HEARING DEPARTMENT

Ryan Cooper
Reese Morgan

 MEGAN ISABEL LOGES SOCIAL JUSTICE SCHOLARSHIP

Anika Grieve

BELYK AWARD FOR DESIGN EXCELLENCE

Iain Graham

CLARKE PULFORD SCHOLARSHIP

Keira Cullen

GLENN WAY MEMORIAL SCHOLARSHIP

Abigail Sullivan

JEFF MITZ INTERDISCIPLINARY STUDIES SCHOLARSHIp

Zoe Iczkovitz

KATHRYN TAYLOR SCHOLARSHIP IN
BUSINESS STUDIEs

Samantha Ainsley

MILLI RICHMOND FAMILY STUDIES AWard

Ava Morris

EXCELLENCE IN SCIENCE AWARD

Sarah Ginsburg
Gretchen Lerman

TRIUMPH AWARD

Shane Colby
Takirul Islam
Lucas Kohanyi-Kelly

NSS DRAWING AWARD

David Rhomberg-Stevenson

BULDER CARLSEN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Lauren Altomare

NSSF DALE R. CALLENDER PRESIDENT’S
AWARD OF MERIT

Ryan Stainsby

NSS Foundation AWARD OF RECOGNiTION

Lauren Altomare

FUTURE TEACHER AWARD

Kennedy Hedgcock

NSS WHITE RIBBON AWARd

Ekra Myeta

How Scholarships & Awards
Are Decided

All awards and scholarships are selected by the Scholarship Committee of Northern Secondary School in conjunction with Staff advisors and/or Curriculum Leaders ...

... except for the NSS Awards of Recognition, which are selected by the Northern Secondary School Foundation.
Full descriptions of Scholarships and Awards here:  NSSF Scholarships Page